Emrullah Çayır: Bölgemiz İçin Yeni Ürünler Üretiyoruz

2016-06-01 13:03:02

Erdoğan Metal Genel Müdürü Emrullah Çayır: Bölgemiz İçin Yeni Ürünler Üretiyoruz

Şirketimiz Erdoğan Metal ile ilgili Genel Müdürümüz Sayın Emrullah ÇAYIR ile yapılan ve Demir Çelik Store Dergisi'nin 2 Mayıs 2016 Tarihili sayısında yayınlanan söyleşinin metni ve ilgili web adresi aşağıda verilmiştir.

http://www.demircelikstore.com/-1-8701-erdogan-metal-genel-muduru-emrullah-cayir-bolgemiz-icin-yeni-urunler-uretiyoruz.html

 

Müşteri memnuniyetini ilk sırada tutan Erdoğan Metal ve grup şirketleri, gerek ürünlerin kalitesi ve güvenilirliği gerekse de bünyesinde bulunan nakliyesi ile taahhüt edilen zamanda ve kusursuz şekilde ürünlerini müşterilerine ulaştırıyor.

Erdoğan Metal Genel Müdürü Emrullah Çayır: Bölgemiz İçin Yeni Ürünler Üretiyoruz

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Erdoğan Metal Demir-Çelik sektöründeki talebi karşılamaya yönelik olarak 1987 yılında firmamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fazlı Erdoğan tarafından kurulmuştur. Şirketimiz çelik sektöründe 29 yıllık bir tecrübeye sahiptir. Şirketimiz Karadeniz Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetine devam etmektedir. 8.000 m2 kapalı alan ve 27.000 m2 açık alan olmak üzere toplam 35.000 m2 alanda müşterilerimize hizmet vermektedir. Şirketimizde sürekli tip galvanizleme topraklama şerit hattı, sıcak dilme hattı, omega profil roll-form hattı, çeşitli kapasitelerde presler, plazma kesim hattı, perdah tepsi üretim tezgahı, kaynak robotu gibi imalat tezgahları ve üretim hatları bulunmaktadır.

Bunun yanında grup şirketlerimiz İttifak Metal Karadeniz Ereğli’de çelik servis merkezi olarak, Marka Çelik Ltd. Şti İskenderun Payas’ta çelik servis merkezi olarak, Çepaş Galvaniz ise Ankara’da oto korkuluk, çelik konstrüksiyon ve galvaniz kaplama sektöründe faaliyetlerini sürdürmektedir.Ben ise 2015 yılı Eylül ayından beri Erdoğan Metal’de Genel Müdür olarak görev yapıyorum. Makine Mühendisliği’nde lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerine sahibim. Doktora çalışmalarım süresinde bir süre akademisyen olarak görev yaptım. Uzun yıllardır çelik sektöründe başta Erdemir ve Kardemir olmak üzere mühendis ve yönetici olarak çalıştım. Bu nedenle çelik sektöründe oldukça deneyimli sayılırım.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamız geniş bir yelpazede üretim yapmaktadır. Bunun yanında sac ticareti faaliyetimizi 1987 yılından beri yapmaktayız. Gerek firmamızın tecrübeli oluşu, gerek fabrikamız sahasının yeterliliği ve gerekse konumu ve işgücü kalitesi bizim firmamız için avantaj oluşturmaktadır.

Firmamız bünyesinde ürettiğimiz ürünler şu şekildedir:

- Galvaniz kaplı çelik topraklama şeritleri,

- Galvaniz kaplı çelik topraklama kazıkları ve plakaları,

- Ağırlıklı olarak trafik ve reklam sektöründe kullanılan omega profilli direkler,

- Aydınlatma direkleri,

- Bina, köprü, üst geçit gibi çelik konstrüksiyon işleri,

- Dilinmiş çelik sac rulolar,

- Beton yüzeyler için perdahlama tepsisi, - Sac ticareti konularında müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Doğrudan hizmet verdiğimiz sektörler olarak, çelik sektörü, yapı sektörü ve imalat sanayini sayabiliriz. Son olarak ürettiğimiz galvanizli topraklama şeritleri ve topraklama bağlantı elemanları ile betonarme ve çelik yapı ve direklerin topraklaması açısından elektrik sektörüne hitap ediyoruz.

Yurtiçi ve yurtdışında yer aldığınız projelerinizden bazılarını bizlerle paylaşır mısınız?

Ürettiğimiz ürünler geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Çeşitli çelik konstrüksiyon yapıları, en son Kozlu boğaz köprüsü çelik konstrüksiyonu, otobariyer ve oto korkuluk sistemleri, yaya korkuluk sistemleri, omega profil direkleri, muhtelif aydınlatma direkleri imalatlarını yaptığımız projelerden bazılarıdır.

Sektörde en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bunların iyileştirilmesi için çözüm arayışlarınız nelerdir?

Sektörde en önemli sorunlardan birisi ekonomik istikrarsızlıktır. Global krizlerin yanı sıra Suriye, Irak gibi komşu ülkelerde yaşanan siyasal ve toplumsal krizler ülkemize olumsuz yansımaktadır. Ekonominin dinamiklerine bağlı yaşanan daralmalar her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzü de olumsuz yönde etkilemektedir. Hizmet verdiğimiz çelik sektörü, imalat sanayi ve yapı sektöründeki istikrarsızlık ve pazar daralması bizleri olumsuz etkilemektedir. Son iki ay içerisinde yassı çelik fiyatlarında dolar bazında yaşanan ortalama %35 olarak fiyat artışları sektörümüzde tedirginliğe sebep olmaktadır. Bu bakımdan fiyat istikrarı önemlidir.

Bununla birlikte 2016 yılında döviz kurunun düşme eğiliminde olması ve 2016 yılının 2015 yılına göre çok daha olumlu geçeceği yönündeki beklentiler olumludur. İmalat çeşitliliğimizin fazla olması nedeniyle geniş bir pazara hitap ediyoruz. Bu durum risk yönetimi açısından olumludur. Diğer taraftan önümüzdeki süreçte yurtiçi pazarı yanında yurtdışı pazara da odaklandık. Ürettiğimiz ürünlerin, 17-20 Mart 2016 yılında İstanbul TÜYAP’ta Elektrik ve Otomasyon Fuarı’nda standımızı ziyaret eden yurtdışı firmalarının beklentilerini karşıladığı gördük. Bu doğrultuda, ihracata yönelik çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdüreceğiz.Ayrıca GZFT (Güçlü yön, Zayıf yön, Fırsat, Tehdit analizi) analizlerini dinamik olarak yaparak, şirketimizin stratejilerini belirliyoruz. Böylece güçlü yönlerimizi fırsatlar ile birleştirecek şekilde analizlere önem veriyoruz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Yurtiçi pazar yanında ihracata da odaklanmış durumdayız. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Büyüme stratejilerimiz kapsamında temelini attığımız 5.000 m2 yeni çelik konstrüksiyon holü tamamlayarak yaparak, kapalı üretim sahamızı 13.000 m2’ye çıkarmayı ve üretim hacmimizi artırmayı ve yeni katma değerli ürünler üretmeyi planlıyoruz. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine önem vererek proseslerimizi ve katma değeri yüksek yeni ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz.

Bölgemiz için yeni ürünler üretmeyi hedefliyoruz. Mevcut durumda firmamız fabrika sahasında ürettiğimiz omega profil direkleri, galvaniz kaplı topraklama çelik şeritler, galvaniz kaplı topraklama kazıkları, galvaniz kaplı topraklama plakaları ve beton perdah tepsisi bölgemizde seri üretimi yapılan yeni ürünler olarak sayılabilir. Firmamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fazlı Erdoğan son derece girişimci bir özelliğe sahip olup, grup firmalarımızın kurulup gelişmesi bu girişimci özelliğinin bir sonucudur. Firmamızın büyüme stratejilerinin oluşması ve yeni yatırımların yapılmasına yönelik çalışmalarımızda yönetim kurulu başkanımızın büyük katkısı olmaktadır.

2015 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2016 yılından beklentileriniz neler?

2015 yılında Batı Karadeniz bölgemizde üretilmeyen şu ürünleri üretim gamımıza ekledik. Bunlar, galvaniz kaplı topraklama çelik şeritler, galvaniz kaplı topraklama kazıkları ve plakalar ve beton perdah tepsisidir. Galvaniz kaplı rulo şeklinde topraklama şerit üretimi için galvanizleme şerit üretim hattını kurduk. En son teknoloji ile kurulan bu tesisimizde 2,5 mm ila 5 mm arası kalınlık ve 20 mm ila 50 mm arası genişlikteki bant ruloları sürekli ve sıcak daldırma tip galvanizleme prosesi ile inşaat sektörünün ve yapı sektörünün ihtiyaç duyduğu galvaniz kaplı çelik topraklama şeritlerini TSE ve EN normlarına uygun olarak üretmeye başladık. Topraklama şerit bandının ihtiyaç duyduğu dilinmiş rulo bantları, kendi bünyemizdeki dilme hattında hassas toleranslarda üretiyoruz.

Diğer bir farklı yeni ürünümüz ise St-52 malzemeden yaptığımız 600 mm, 750 mm, 800 mm, 900 mm, 1000 mm ve 1200 mm çaplarında perdahlama tepsisi üretim makinasını devreye aldık. Perdah tepsileri inşaat sektöründe, beton yüzeyleri düzeltmek için helikopter makinası ile birlikte kullanılmakta ve beton yüzey düzeltme işlerinde kullanılmaktadır. 17-20 Mart 2016 yılında İstanbul TÜ- YAP’ta yapılan Elektrik ve Otomasyon fuarına katılarak, mevcut ve yeni ürünlerimizi tanıtma imkanı bulduk. 2016 yılında yeni ürünlerimizin pazarlama ve satışı yanında, mevcut ürünlerimizin de artan bir şekilde üretim, pazarlama ve satışını yaparak, firmamızın büyümesine ve ülkemiz ekonomisine ve istihdam sorununun giderilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip firmamızın kaliteye politikasında müşteri odaklılık, sürekli iyileştirme, kalite, verimlilik, eğitim, iş sağlı ve güvenliği ve çevreye duyarlılık ve sosyal sorumluluk ana başlıkları yer almaktadır. Bu ana başlıklar kalite politikamızın kilit noktalarını oluşturmaktadır.

2015 yılında yaptığımız değerlendirmede, şirketimizden vizyonunu toplam kalite felsefesi doğrultusunda; müşteri odaklı yaklaşım, verimlilik ve kalite performansı açısından en iyi şirketlerden birisi olarak belirledik. Bu doğrultuda çalışmalarımız sürdürüyoruz. Web sitemizde ve broşürümüzde belirttiğimiz üzere “Hayatı Kolaylaştırıyoruz” sloganını kullanıyoruz. Ülkemiz ekonomisine insanımızın hayatını kolaylaştıracak ürünleri üreterek katkı sağlamak bizim için gurur kaynağı olmaktadır. Sözlerime son vermeden önce, birlik beraberlik ve kardeşlik içerisinde ülkemiz ve bölgemiz için Yüce ALLAH’tan sürekli bir biçimde barış ve huzur dolu istikrarlı bir gelecek diliyorum.

 

Kaynak:

http://www.demircelikstore.com/-1-8701-erdogan-metal-genel-muduru-emrullah-cayir-bolgemiz-icin-yeni-urunler-uretiyoruz.html