İspanyol demir çelik şirketi Gestamp'ın iştiraklerinden Gonvarri MS, ÇEPAŞ'a ortak oldu

2016-02-08 14:38:33

Çelik üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında bulunan Türkiye, çok önemli bir ortaklıkla beraber liderlik yolunda adım attı.
İspanyol demir çelik devi Gestamp'ın iştiraklerinden Gonvarri MS, şirketi ÇEPAŞ'a ortak oldu. Bu tarihi ortaklık, sektöre ivme kazandıracak.
Dünyada çelik üreten 66 ülke arasında 10’uncu sırada bulunan Türkiye, üretim seviyesini daha da yükselterek, lider ülkelerden biri olma yolunda ilerliyor. Türk demir çelik sektörüne bu ivmeyi kazandıracak olan gelişme ise İspanyol demir çelik devi Gonvarri’nin, Türk demir çelik üreticisi Cepaş A.Ş. ile yaptığı ortaklık. Madrid merkezli demir çelik üreticisi Gestamp'ın iştiraklerinden Gonvarri MS, ÇEPAŞ A. Ş. ortak oldu.

KAZAN’DA DEVASA TESİSLERİ VAR
Başarılı sanayici Fazlı Erdoğan tarafından 1988 yılında Karadeniz Ereğli’de temelleri atılan İttifak ve Erdoğan metal birleşmesinden oluşan şirket trafik ve yol güvenliği, aydınlatma direkleri, enerji
nakil hatları, çelik konstrüksiyon ve sıcak daldırma galvaniz ana başlıkları altında faaliyet gösteriyor. Yüksek ve gelişmiş üretim olanakları, yetişmiş ve uzman kadroları ile faaliyet gösterdiği alanlarda önde gelen firmalar arasında yer alan ÇEPAŞ A.Ş. halen Ankara Kazan’da 50 bin metrekare açık, 15 bin metrekare kapalı alanda müşteri ihtiyaçları doğrultusunda geniş ve ileri teknolojiye sahip üretim kapasitesi ile hizmet veriyor.

TÜRKİYE’Yİ GÜÇLENDİRECEK İŞBİRLİĞİ
ÇEPAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu başkanı Fazlı Erdoğan, Türk sanayicisinin destek verildiği takdir de ünyanın en başarılı projelerinde kendini göstereceğini vurgulayarak “Türk sanayicisi her zaman, her koşulda desteklenmelidir. Cumhuriyetimizin 90. Yılında böyle büyük bir başarıyı kazandırdığımız için çok mutluyum. Hedefimiz bundan sonra daha büyük işlere imza atmaktır.” dedi. ÇEPAŞ A.Ş. Başkan Yardımcısı Ercan Kahraman da, Türk demir çelik sektörüne ve ülke ekonomisine çok önemli katkılar sunan ÇEPAŞ A.Ş, İspanyol devi Gonvarri MS ile gerçekleştirdiği işbirliği de sektörde ‘tarihi anlaşma’ olarak nitelendirdi. Kahraman, geçtiğimiz yıl 17.2 milyar dolarlık ihracatla dünya sıralamasında 6’ncı olan Türk demir çelik sektörünün, İspanyol metal devi Gonvarri’nin, Türk şirket ÇEPAŞ A.Ş. ile yaptığı evlilikle birlikte lider olma yolunda ilerlediğini anlattı. Kahraman, şunları söyledi:
“Bu ortaklık sadece ÇEPAŞ A.Ş. için değil Türkiye Cumhuriyeti içinde önemli bir ortaklıktır. Ortaklık kurduğumuz şirket dünyada global pazarın önemli bir oyuncusu. Birlikte ön plana çıkıp, onların ARGE, pazarlama, yeni yatırımlar gibi konulardaki tecrübesinden bizde yararlanacağız. Bugünkü stihdamımızı 3 katına çıkartacak bir birleşme bu. CEPAŞ A.Ş. nin marka değeri bu birleşme ile büyüyecektir.”dedi.

BİRLEŞMENİN PERDE ARKASINDA TÜGİAD VAR

Gonvarri MS, ÇEPAŞ A. Ş birleşmesinin perde arkasında Türkiye Genç İş Adamları Derneği’nin (TÜGİAD) bulunduğunu anlatan Kahraman, sivil toplum kuruluşlarının önemine değindi. Kahraman, “ TÜGİAD Parlamento İlişkiler Komisyonu (PİK) Başkanı olarak bir toplantıda İspanyol firmasının temsilcileri ile tanıştık. İşbirliği yapabilme olanaklarını değerlendirdik. Görüşmelerin ardından bu bütünleşme gerçekleşti. Bu birleşmede TÜGİAD Başkanım Ali Yücelen ile TÜGİAD Bursa Başkanı Baran Çelik’in büyük katkısı bulunmaktadır” diye konuştu.

KRİZİN YARASINI TÜRKİYE İLE SARACAK
Japonya, ABD, Rusya, Almanya, Ukrayna, İtalya ve Fransa’yla birlikte dünyanın en büyük demir çelik üreticileri arasında yer alan İspanya, geçtiğimiz yıl itibariyle kriz öncesi üretim seviyesinin altında kalırken, Türkiye 2007-2012 döneminde Çin, Hindistan ve Güney Kore’yle birlikte üretimini en fazla arttıran ülkeler içinde yerini almıştı. Krizde aldığı ağır darbeyi ağır sanayiyle atlatmaya çalışan İspanya’nın metal devlerinin, en fazla ilgilendiği ülkelerin başında Türkiye geliyor. Gonvarri’nin ÇEPAŞ’la gerçekleştirdiği dev ortaklık, bu anlamda büyük önem taşıyor. Gonvarri'nin ana şirketi Gestamp, daha önce de otomotiv ve enerji sektörüne yönelik Türkiye'ye yatırım yapan bir kuruluş. 1995 yılında kurulan Gonvarri ise sektörde Avrupa’nın yanısıra, Asya’da da stratejik bir konuma sahip olmayı hedefliyor. Madrid’teki merkezinde bugün 3 bin profesyonelin çalıştığı Gonvarri, Türkiye’deki yeni yatırımını çok önemsiyor.


Kaynak:
http://www.halkbank.com.tr/investment/investment.asp?type=3&date=20131115101954